To alternatywne Kryptowaluty.
Alternatywne dla samego Bitcoina który jest swoistą ikoną rynku kryptowalut  jak „Coca-Cola” w rynku napoi gazowanych.
Kryptowalut jest ok 4tyś
Ich wartość oraz historyczne wyniki oraz ważne informacje znajdziesz na
Oczywiście większość z nich to Tokeny – oparte na Blockchain Ethereum co nie znaczy że są gorsze po prostu mają inne zadania oraz inne rozwiązania wewnątrz skryptu.
Bardzo duża cześć Altów – bo tak potocznie nazywamy inne kryptowaluty niż Bitcoin nie jest warta uwagi, często były one tworzone dla żartu jak np Dodge Coin
choć nie ukrywam spekulacyjnie można było na nich nieźle zarobić.
Każda Kryptowaluta ma swój Whitepaper – to dokument w którym opisane są wszystkie szczegóły dotyczące działania algorytmu oraz opis czym dana Kryptowaluta się zajmuje i jaki „problem” rozwiązuje.
Rozróżniamy dwa główne typy altów : te które wydobywa się za pomocą mocy obliczeniowej komputerów, procesorów kart graficznych czyli
POW – Proof of Work – Dowód na pracę Tu nasz sprzęt odpowiednio skonfigurowany musi wykonać obliczenia Hash i jeżeli wykona je jako pierwszy dostanie nagrodę w postaci wydobytego bloku w zależności od waluty, poola czyli basenu w którym kopiemy i trudności taką dostaniemy nagrodę za pracę naszego sprzętu.
POS – Proof Of Stake – dowód na stawkę a po naszemu dowód na posiadanie.  Twórca nowego bloku jest wybierany spośród sieci, w zależności od kilku czynników jak np, ilości środków (jednostek danej kryptowaluty) posiadanych w swoim portfelu, czasu jak długo je posiada.
Konsensus ProofOfStake nie wymaga od nas dużych mocy obliczeniowych i może być realizowany przez stary laptop lub komputer VPS który będzie jedynie cały czas podłączony do sieci internetowej.
Do POS możemy zaliczyć również Masternodes – czyli „zamrożenie” naszych środków na specjalnym portfelu który musi zostać odpowiednio skonfigurowany
Masternody wymagają z reguły ulokowania większej ilości cyfrowych monet, mimo to wiąże się to z większą nagrodą.
Pamiętajcie że inwestycja w Alty wiąże się z ryzykiem, ponieważ developerzy [programiści i marketingowcy danej waluty] mogą nie wywiązać się z obietnic dotyczących rozwoju projektu i może okazać się że cena na rynkach mocno spadnie. Przez co wasze Coiny mogą być warte dużo mniej niż w momencie ich zakupu.
To samo tyczy się Kryptowalut opartych na konsensusie PoW – ponieważ inwestycja w sprzęt może okazać się nie trafiona.
Co ważne kupując koparkę do kryptowalut [opis w innym artykule] możecie ją przełączać między algorytmami i kopać różne waluty.
Mimo to nie daje to nigdy gwarancji dochodu, ponieważ koszt zakupu i utrzymania koparki może przewyższyć wartość wykopanych monet.
Osobiście produkuję, konfiguruję koparki kryptowalut oraz sporo posiadam własnych, a swoje wykopane monety trzymam na „lepsze czasy”
Sprzedając wybrane projekty po osiągnięciu zadowalającej mnie ceny. Wiąże się to oczywiście z tym że koszty utrzymania a nie są one małe bo ok 320zł za 8 kartową koparkę miesięcznie muszę pokrywać z „własnej kieszeni”.
Jest to duże ryzyko i nie polecam tego typu działań początkującym użytkownikom.